»Širitvena politika Evropske unije se mi zdi v osnovi zgrešena, zlasti v teh geopolitičnih okoliščinah.«
»Mislim, da je prišel čas, da Evropska unija sklene, da zaradi geopolitičnih razmer celoten Zahodni Balkan čim prej, tako rekoč zdaj, vključi v Evropsko unijo.«
»Če Ukrajina lahko čez noč postane kandidatka za članstvo, kar je v redu in prav, potem se mi zdi, da bi lahko po 20 letih širitvenega procesa tudi Zahodni Balkan končno vstopil v Evropsko unijo.«
»Še vedno nadaljuje pristop, po katerem tečejo dolgoletna pogajanja z državami kandidatkami, ki jim sledi morebiten sprejem ali pa ne.«
»Tako bi ljudje na Zahodnem Balkanu, tudi v Srbiji, videli v EU-ju strateškega partnerja v prihodnosti. Zdaj ga ne vidijo.«
»Nekateri pa menijo, zato je ta širitveni postopek tako počasen, da širitveni proces predstavlja politični strošek za EU, dokler sta na Zahodnem Balkanu mir in varnost.«
»Rekel bom le naslednje, če bo zaradi geopolitičnih razmer prišlo do tega, da bo v ta prostor znova intenzivno silila Rusija, Turčija zaradi, recimo, zaščite bošnjaške skupnosti in Kitajska kapitalsko, potem se lahko zgodi, da EU čez čas ne bo imel več kam iti.«
»Evropska unija pa ne bo znala najti rešitve, tako kot v 90. letih, in bo spet moral intervenirati Washington.«
»Od srca se zahvaljujem za visoko priznanje. To, da ga sprejemam hkrati z italijanskim predsednikom in prijateljem Mattarello, mu daje zame prav poseben, dragocen pomen.«
»Naj nihče ne misli, da nama je bilo pri tem vselej lahko. Toda gnala naju je odgovornost za mirno sožitje in skupno evropsko prihodnost.«
»Toda to ne pomeni, da ne more biti močnejša, navznoter in navzven. (...) Iz zgodovinskih izkušenj vemo, da je vselej, v še tako težkih razmerah, mogoče najti plemenito pot, še zlasti, če nas vodijo plemeniti cilji.«